top of page

Rengastalon perustajan pronssipatsas


Kuvanveistäjä Sakari Tohka teki vuonna 1950 pronssivalun Rengastalon perustajan Harry Siikavan päästä.
Kuvanveistäjä Sakari Tohka teki vuonna 1950 pronssivalun Rengastalon perustajan Harry Siikavan päästä.

Meillä on pitkään ollut rakenteilla pieni museotila toimitilojemme yhteyteen, johon olemme keräänneet muistoja vuosien varrelta. Olemme keränneet sinne erilaisia esitteitä, tavaroita ja muita yritykseen liittyviä muistoja vuosien varrelta. Rengastalo tulee ensi vuonna kunnioitettavaan 90-vuoden ikään. Rengastalon on perustanut 15.12.1932 liikemies ja visionääri Harry Siikava (*1901 †1951).


Meillä on ollut tiedossa Rengastalon historiatietojen kautta, että on olemassa upea pronssinen taideteos Rengastalon perustajasta. Tunnettu ja taitava Kuvanveistäjä Sakari Tohka teki vuonna 1950 pronssivalun Rengastalon perustajan Harry Siikavan päästä. Harry on mahdollisesti aavistanut loppunsa olevan lähellä, koska hän menehtyi seuraavan vuoden tammikuussa pronssivalun valmistumisesta.


Harry asui vuosikymmenien ajan Ruotsissa Harryn tyttären tyttären Christina Nilssonin luona. Christina ei koskaan tavannut isoisäänsä Harrya, mutta Rengastalosta hän oli kuullut paljon ja käynyt muutaman kerran vierailemassa Suomessa ollessaan. Christina oli suunnitellut jo pidemmän aikaa haluavansa palauttaa Harryn sinne minne hän kuuluu eli perustamaansa yritykseen Rengastaloon. Hän totesi täydellisen tilaisuuden tulleen näin Rengastalon 90-vuotis juhlavuoden lähestyessä.


Tämän viikon tiistaina (21.9.2021) Christina saapui Ruotsista vierailemaan miedän luona Rengastalossa Malmilla ja lahjoitti Rengastalon haltuun Harry Siikavan pronssi patsaan. Lupaamme vaalia Harry Siikavan muistoa ja pitää teoksen esillä sekä Rengastalon hallussa. Ensi vuoden pyöreisiin juhlavuosiin otamme varmasti Harryn myös mukaan jollakin soveltuvalla ja muistoa kunnioittavalla tavalla. Erittäin suuri kiitos Christinalle lahjoituksesta ja kuten yhdessä totesimme niin tänne perustamaansa yritykseen Harry kuuluu.

Christina Nilsson allekirjoittamassa luovutustodistusta
Christina Nilsson allekirjoittamassa luovutustodistusta
Pientä yhdennäköisyyttä havaittavissa
Pientä yhdennäköisyyttä havaittavissa
Taideteoksen uudet onnelliset vartijat
Taideteoksen uudet onnelliset vartijat

bottom of page